Oficjalny Serwis Internetowy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pcimiu
Gmina Pcim
 

Wielkanoc

 WIELKANOC
 
Tydzień przed Wielkanocą obchodzono Niedzielą Palmową.
We wsi Tokarnia do dzisiaj wielkim wydarzeniem przyciągającym tak mieszkańców jak i turystów jest konkurs na wielkanocną palmę, koniecznie jak najwyższą i barwnie ustrojoną.


W pierwszym dniu Świąt Wielkanocnych rozbierano wysokie palmy i robiono z nich krzyże, które przybijano nad drzwiami obór, aby uchronić bydło przed skutkami czarów. W nocy,  a niekiedy na drugi dzień pozostałe krzyże wbijano w narożnikach, bądź w środku pól obsianych ozimą, aby je uchronić przed gradobiciem.
 
Wielkanocne śniadanie, złożone z poświęconych wcześniej pokamów, to m.in. jajka i chrzan, który należało jeść, by być zdrowym jak ten korzeń.

W drugi dzień świąt Wielkiej Nocy w tzw. lany poniedziałek, zwany także polewacką, po wsi chodziły dziady. Byli to chłopcy okręceni słomianymi powrósłami, którzy składali po wsi życzenia   i oblewali napotkanych wodą. Wodą oblewano się powszechnie, szczególnie górowali w tym młodzi chłopcy, niekoniecznie przebrani za dziadów. Zwyczaj też przetrwał do dziś, chociaż dzisiaj, niestety, nosi wiecej znamion huligaństwa niż tradycji.
 
We wspomnianej wyżej Tokarni, w Niedzielę Palmową, w procesji  dookoła miejscowego kościoła ciągnięta jest figura Chrystusa na osiołku. Zwyczaj ten, nawiązujący do staropolskiej tradycji XVI
i XVII w., wskrzesił w 1968 r. miejscowy proboszcz, ksiądz Jan Mach. Procesja odbywa się
w otoczeniu setek misternie skonstruowanych palm, a cały obrządek jest niezwykle barwny
i malowniczy.
 
 


Przejdź na górę strony

Kalendarz

Licznik odwiedzin

1294958

Informacje dodatkowe


 

TKD PCIM TAEKWONDO - ZAPRASZAMY
http://www.kliszczacy.pl/tresci/taekwondo.html


     WIDOWISKO WESELE KLISZCZACKIE ZAPRASZAMY !!!    160-lecie Orkiestry Dętej "Orzeł"


ORKIESTRA DĘTA ORZEŁ Z TRZEBUNI

Newsletter

Darmowe informacje na Twój e-mail
 

Promujemy:
Utwór promujący płytę "ZDUMIENIE" zespołu DOTYK ANIOŁA działającego przy Świetlicy Środowiskowej w Trzebuni filia Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pcimiu Początki trzebuńskiej orkiestry sięgają 1852 roku www.tkkf.pcim.pl Zespół wokalno-instrumentalny DOTYK ANIOŁA