Oficjalny Serwis Internetowy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pcimiu
Gmina Pcim
 

Święto Kliszczaka

Święto Kliszczaka jest to impreza plenerowo – folklorystyczna, która nawiązuje do tradycji i obyczajów grupy etnicznej Kliszczaków (górali myślenickich) zamieszkujących kilka gmin: Pcim, Tokarnie i Lubień na terenie Beskidu Średniego – Makowskiego (wg podziału Wincentego Pola). Kliszczacy mają swoją tradycję i kulturę, które warto pielęgnować i promować na zewnątrz, ponieważ tradycja ta jak i kultura, zawiera zarówno elementy krakowskie jak i zakopiańskie (efekt synergii). Oprócz elementów wspólnych, Kliszczacy posiadają również wiele elementów rodzimych (oryginalnych ) jak np.: strój ludowy, piosenki, kolędy, obrzędy weselne i inne. Imprezie zawsze towarzyszy wystawa rękodzieła ludowego, twórców regionalnych z gmin Pcimia, Tokarni i Lubnia.

Celem imprezy jest przypomnienie mieszkańcom obyczajów, strojów kliszczackich, potraw, tradycji, rękodzieła, folkloru regionalnego oraz utrwalenie tożsamości oraz przynależności kulturowej. Impreza składa się z występów regionalnych zespołów kliszczackich, które (oprócz innych zespołów gościnnych na danej imprezie) prawie co roku w tym samym składzie uświetniają to święto, są to: Pcimianie, Kliszczacy, Zagórzanie z Lubnia, Zespół Regionalny ze Słowackiej Brezy, Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej oraz gość wieczoru, który zawsze stanowi pewien element niespodzianki.

Wśród wielu atrakcji jakie się przewijają podczas imprezy można wyróznić: możliwość przejażdżek bryczką po okolicy, konkursy dla publiczności, atrakcje dla dzieci, wystawę rękodzieła artystów regionalnych z gmin Pcim, Tokarnia, Lubień (prezentacja w GOK Pcim), możliwość nabycia wierszy regionalnych twórców, degustacje potraw lokalnych, pokaz wyplatania koszyków, możliwość nabycia płyty zespołu Pcimianie.

Ponadto, jak co roku pod namiotami regionalni artyści prezentują swoje rękodzieła rzeźby, hafty i malarstwo przeznaczone na sprzedaż a kabaret Baby dostarcza dużo dawki dobrego humoru – kliszczackiego humoru.

Po raz pierwszy impreza wystartowała 25 lipca 2004 r., druga edycja miała miejsce 24 lipca 2005 r. i z całą pewnością można stwierdzić, iż z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem.

Impreza odbywa się pod patronatem Marszałka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Starostwa Powiatowego w Myślenicach oraz Wójta Gminy Pcim.

Impreza dofinansowywana jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Starostwo Powiatowe w Myślenicach.,

Święto Kliszczaka bardzo szybko wpisało się na stałe do kalendarza imprez w gminie Pcim – obecnie stanowi jego główny punkt.


IX ŚWIĘTO KLISZCZAKA 2016
Dziewiąte już spotkanie, to tradycyjnie okazja do bliskiego spotkania z kulturą kliszczacką, konsumpcji regionalnych specjałów, jak chleb ze smalcem czy placki, a także do wspólnych śpiewów przy wtórze zespołów regionalnych. Obok miejscowego Zespołu „Pcimianie”, wystąpił m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Mali Pcimianie”, „Korpiołki” (ze Skomielnej Białej), „Mali Krzczonowianie”, czy „Mali Kliszczacy” z Tokarni. Na tradycyjną kliszczacką nutę zagrał także zespół „Trzebuńskie Kliszczaki” z Trzebuni, który choć istnieje niespełna półtorej roku już zdążył wyróżnić się w ostatnim czasie na poziomie województwa („Druzbacka” w Podegrodziu).
Sprawozdanie ze zdjęciami: http://kliszczacy.pl/aktualnosc/637.html

VIII ŚWIĘTO KLISZCZAKA 2013

  Ósme spotkanie z tradycją i kulturą Kliszczaków, które odbyło się 21 lipca 2013  w Pcimiu, zgromadziło licznie przybyłych mieszkańców gminy oraz gości, którzy oklaskiwali występy zespołów regionalnych, kapel i kół gospodyń wiejskich. Na scenie wystąpiły takie zespoły jak: „Pcimianie”, „Kliszczacy” z Tokarni, „Zagórzanie” z Lubnia, „Mali Krzczonowianie” oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Pcimia i Trzebuni, które zaprezentowały publiczności najcenniejsze wartości polskiej kultury ludowej, jakimi są: folklor muzyczny i śpiewaczy oraz zwyczaje i obrzędy ludowe.
Relacja filmowa: http://www.myslenice-itv.pl/swieto-kliszczaka-2013-w-pcimiu/

 

Powiązane aktualności


Przejdź na górę strony

Kalendarz

Licznik odwiedzin

1294956

Informacje dodatkowe


 

TKD PCIM TAEKWONDO - ZAPRASZAMY
http://www.kliszczacy.pl/tresci/taekwondo.html


     WIDOWISKO WESELE KLISZCZACKIE ZAPRASZAMY !!!    160-lecie Orkiestry Dętej "Orzeł"


ORKIESTRA DĘTA ORZEŁ Z TRZEBUNI

Newsletter

Darmowe informacje na Twój e-mail
 

Promujemy:
Utwór promujący płytę "ZDUMIENIE" zespołu DOTYK ANIOŁA działającego przy Świetlicy Środowiskowej w Trzebuni filia Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pcimiu Początki trzebuńskiej orkiestry sięgają 1852 roku www.tkkf.pcim.pl Zespół wokalno-instrumentalny DOTYK ANIOŁA