Oficjalny Serwis Internetowy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pcimiu
Gmina Pcim
 

Młody Inżynier 2013 - 2014

Witamy w Panelu Młodego Inżyniera - strony poświęconej działaniom projektowym grupie gimnazjalistów z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Pcimiu w ramach projektów: "Młody Inżynier 2013", "Młody Inżynier 2014!" oraz "Młody Inżynier!" realizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu cyklicznie co roku od 2013 roku.

Pomysł projektu zawdzięczamy prowadzącemu od ponad trzech lat w siedzibie GOKiS Pcim warsztaty z robotyki - Panu Andrzejowi Stawowemu na codzień zajmującemu się serwisem najnowocześniejszej przemysłowej automatyki i robotyki. Środki jakie udało nam się zdobyć na realizację projektu Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Pcimiu pozyskał w ramach programu "Równać Szanse" jeszcze w 2012 roku. Od stycznia do czerwca bieżącego roku zespół gimnazjalistów planuje, konstruuje i programuje różnego rodzaju roboty po czym ożywia je i prowadzi szereg ćwiczeń nad udoskonalaniem skonstruowanych urządzeń. Zapraszamy do zapoznania się z naszym panelem oraz z obejrzenia foto-galerii z prowadzonych zajęć.

Poniżej znajduje się relacja z działań zrealizowanych w ramach projektu "Młody Inżynier!" realizowanego od lutego do lipca 2015 roku.
Pierwsza akcja jaką udało się zrealizować w ramach tegorocznej edycji projektu były II Powiatowe Mistrzostwa Robotów, które odbyły się 7 marca 2015 roku w Hali Sportowej w Stróży.


 Część techniczno - organizacyjną II Powiatowych Mistrzostw Robotów ( przygotowanie plansz wyników oraz sędziowanie )  zapewniła młodzież projektu "Młody Inżynier" realizowanego w ramach programu Równać Szanse 2014 za co im bardzo serdecznie dziękujemy.  
Relacja na stronie internetowej      http://www.kliszczacy.pl/aktualnosc/477.html 
W kwietniu młodzież udała się na pierwszy pokaz robotów w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Pcimiu

a w maju do Publicznego Gimnazjum nr 2 w Stróży.
Z nowo zakupionych  Lego Mindstorms EV3 powstały nowoczesne roboty. Fotorelacja znajduje sie pod adresem  http://www.kliszczacy.pl/galeria/zobacz/10,mlody-inzynier-2015.html W czerwcu młodzież odwiedziła Publiczne Gimnazjum nr 3 w Trzebuni oraz uczestniczyła wraz z robotami w pokazach na Święcie Polskiej Niezapominajki, które organizowało GP nr 1 z Pcimia.

W dniach 20-21 czerwca został zorganizowany wyjazd integracyjno-edukacyjny do zaprzyjaznionej grupy projektowej również z programu Równać Szanse z Kamienicy Dolnej ( gmina Brzostek ). Młodziez miała możliwość spotkania się i porozmawiania na tematy związane z realizowanymi projektami i działaniami prowadzonymi w ramach projektów. Uwieńczeniem spotkania i wyjazdu było wspólne ognisko.Poniżej znajduje się relacja z działań zrealizowanych w ramach projektu "Młody Inżynier 2014"

09.01.2014 - W styczniu rozpoczęliśmy nową edycję projektu "Młody Inżynier 2014". W dniu 09.01. odbyło się spotkanie z uczestnikami poprzedniej edycji "Młody Inżynier 2013" w celu przeprowadzenia rekrutacji i zapisu na tegoroczny projekt.

20.01.2014 - Odbyło się pierwsze spotkanie uczestników projektu "Młody Inżynier 2014" na którym omawialiśmy i dyskutowaliśmy nad celami naszych spotkań. Uczestnicy przedstawili swoje zdanie odnośnie tematu naszych spotkań, czyli energii odnawialnej oraz układach pneumatycznych.

17.02.2014 - Drugie spotkanie z młodzieżą przebiegło w atmosferze dyskusji na temat energii odnawialnych. Poruszyliśmy temat: - co to jest energia odnawialna?
- w jaki sposób można ją pozyskiwać?
- w jakim celu można wykorzystać ją w życiu człowieka?

24.02.2014 - Na trzecim spotkaniu uczestnicy zapoznali się z elementami zestawu, opisywane i omawiane były poszczególne elementy. Wykonane zostały pierwsze proste doświadczenia.

10.03.2014 - Na czwartym spotkaniu uczestnicy budowali układ do badania kolektora słonecznego (baterii słonecznej). Model ten analizował wpływ nasłonecznienia baterii słonecznej na generowane napięcie i magazynowaną energię. Wyniki prezentowane były na wykresie, a później analizowane.

17.03.2014 - Kolejne spotkanie polegało na budowaniu modeli dźwigu od prostego do złożonego z kilku bloków dźwigowych. Ćwiczenie to pozwoliło zrozumieć w jaki sposób można unieść większy ciężar używając tej samej siły. Wyniki były odczytywane z energometrów, w które były wyposażone modele dźwigów. Następnie wspólnie przeanalizowaliśmy wyniki i wyciągnęliśmy wnioski.


31.03.2014 - W oparciu o modele turbin wiatrowych badaliśmy sprawność turbin w różnych ustawieniach, do kierunku przepływu powietrza. Ponadto dyskutowaliśmy na temat energii wiatrowej, pod kątem jej zalet i wad.


  07.04.2014 - Na kolejnych zajęciach odbyło się wprowadzenie do układów pneumatycznych. Omówione zostały zagadnienia teoretyczne związane z ciśnieniem powietrza, siłą wywowałaną przez sprężane powietrze.  10.04.2014 - Uczestnicy zajęć "Młody Inżynier 2014!" mieli przyjemność odwiedzenia dwóch szkół: Zespół Szkół Elektrycznych Nr 2 w Krakowie oraz Zespołu Szkół im. ks. Józefa Tischnera w Dobczycach. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z kierunkami technicznycmi oferowanymi w szkołach za co serdecznie dziękujemy Dyrektorom tychże szkół.

  14.04.2014 - Uczestnicy zajęć budowali pierwszy własny kompresor. Omówione zostały zagadnienia związane ze sprawnością kompresorów, sposoby sprężania powietrza, pomiar i regulacja ciśnienia. Odbyła się również dyskusja na temat zastosowania sprężonego powietrza lub cieczy w przemyśle i życiu codziennym człowieka.  28.04.2014 i 05.05.2014 - Na zajęciach chłopcy budowali modele maszyn urządzeń wykorzystujących sprężone powietrze do poruszania się - prasa pneumatyczna, wysięgnik zakończony chwytnikiem, podnośnik budowlany (zwyżka). Na podstawie tych urządzeń omówione zostały sposoby wykorzystania dźwigni w skomplikowanych maszynach.


czerwiec 2014 SPOTKANIE INTEGRACYJNE W KAT DOBCZYCE - 14 czerwca 2014 roku w siedzibie KAT Dobczyce ( partner GOKiS Pcim ) odbyły się zawody robotów, w których brały udział dzieci uczęszczające na zajęcia w KAT. Zespół projektowy podczas zawodów nadzorował własne stoisko z robotami, na którym mozna było obejrzeć i zobaczyc w praktyce jak działa taśmociąg, dżwig oraz wiatrak a wszystko to za sprawą klocków lego.

15 czerwca 2014 roku natomiast młodzież uczestniczyła w imprezie plenerowej w Pcimiu na NIEZAPOMINAJCE. Podczas imprezy prezentowali własnoręcznie wykonane roboty oraz omawiali zasady działania ich wszystkim zainteresowanym. Stanowisko robotów zostało przygotowane w ramach projektu Równać Szanse przy współpracy partnera LGD Turystycznej Podkowie.

Poniżej znajduje się relacja z działań
zrealizowanych w ramach projektu "Młody Inżynier 2013"

data wpisu: 30 czerwca 2013
29 czerwca 2013 roku odbyły się ostatnie zajęcia realizowane w ramach projektu "Młody Inżynier 2013 ". Młodzież zakończyła 6-miesięczne zmagania z robotami co poświadczyły zdobyte przez nich umiejętności, które mieliśmy okazję zobaczyć podczas szkolnego pokazu w Gimnazjum Publicznym nr 1 w Pcimiu. Zakończenie zajęć odbyło się w Gminnym Ośrodku Kulturyi Sportu w Pcimiu podczas, którego młodzież odebrała certyfikaty ukończenia projektu oraz spotkała się ostatni raz. Jako realizatorzy projektu składamy serdeczne podziękowania  wszystkim uczestnikom za wytrwały udział w projekcie, bezawaryjną obecność każdego tygodnia bez względu na warunki pogodowe i porę odbywających się zajęć a zdarzało się, że zajęcia kończyły się o godzinie 21.00. Dziękujemy również prowadzącemu warsztaty Panu Andrzejowi Stawowemu bo tylko i wyłącznie dzięki niemu zajęcia mogły sie odbyć a projekt został zrealizowany. Projekt został pomyslnie zakończony i skontrolowany w kilka dni przez planowanym zakończeniem - chcielibyśmy aby młodzież gimnazjalna stała się jeszcze niejednokrotnie uczestnikiem takich jak i innych tematycznie projektów - zgłębiających wiedzę, inspirujących do działania jak i integracji społecznej. 


data wpisu: 17 czerwca 2013
13 czerwca  rozegralismy ostateczne rozgrywki robotów: do walk stawiły się trzy zespoły młodych inżynierów oraz ich trzy dzieła - roboty. Walka została rozegrana w kilku dwuminutowych rozgrywkach. Po kolejno rozegranych dziewięciu walkach ostatecznym zwycięzcom okazał się robot wykonany przez zespół B, któremu serdecznie gratulujemy. Niemniej jednak nie nalezy zapominać o robotach zespołu A i C, które okazały się nieco słabsze niz robot zespołu B jednak walczyły zacięcie i o wygranej zdecydowała niewielka róznica punktowa i ułamki sekund. Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie do obejrzenia fotogalerii pokazu walk (wystarczy kliknąć na miniaturkę zdjęcia obok). 

koordynator projektu
Strączek Monikadata wpisu: 20 maj 2013
 W okresie kwiecień-maj młodzi inzynierzy planowali i konstruowali roboty, które będą brały udział w czerwcu zawodach robotów na pokazie w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Pcimiu. Uczyli się programowania oraz praw fizyki, informatyki i robotyki; praw, które pozwolą im zbudować najszybszego, najmocniejszego i nanbardziej zwrotnego robota, który zdoła pokonać inne roboty. Młodzi konstruktorzy zdobywali wiedzę, wdrażali ją w praktykę i tym sposobem uczyli się praw rządzących "światem robotów czyli maszyn". Swoje umiejętności pokażą już w niedługim czasie bo 13 czerwca 2013 roku w Publicznym Gimnazjum w Pcimiu podczas pokazu walk robotów, który zespół zbuduje najsilniejszego i najbardziej zwrotnego robota dowiemy sie juz niedługo.

data wpisu: 8 kwietnia 2013
5 kwietnia 2013 r. odwiedziliśmy Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie. w tym dniu uczelnia przezywała prawdziwe oblężenie w związku z Dniem Otwartym. Dowiedzieć się można bylo, co ciekawego dzieje się w murach uczelni, poznać bliżej ofertę kształcenia - kierunki i specjalizacje - dzięki, którym można zdobyć atrakcyjną, dobrze płatną pracę. Szczegółowo opowiadali o AGH i oprowadzali po uczelni studenci oraz wykładowcy AGH. Nam udało się zwiedzić pracownie na kierunku Inżynierii Akustycznej, kopalnię i nowoczesne maszyny stosowane w górnictwie na Wydziale Inzynierii mMechanicznej i Robotyki, zwiedzilismy częściowo Wydział Elektrotechniki, Informatyki i Automatyki gdzie można było zobaczyć prowadzone badania nad urzadzeniami ultrasonograficznymi,  zobaczylismy również studio nagrań i pracownie bioniki, która jest obowiązkowym przedmiotem na na Wydziale Automatyki, Robotyki i Inżynierii Medycznej. Akademia Górniczo-Hutnicza jest jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce i w Europie. O prestiżu Alma Mater świadczą: jej historia i tradycje, baza naukowa, systematycznie udoskonalana oferta dydaktyczna, jak również bogata infrastruktura. Studenci zdobywają wiedzę pod okiem wysoko wykwalifikowanej kadry naukowo-badawczej, a nowe umiejętności rozwijają w nowoczesnych laboratoriach oraz podczas praktyk i staży zagranicznych. Kształcenie inżynierów, uwzględniające potrzeby rynku pracy, to najważniejszy obok badań naukowych cel działalności uczelni, mamy więc nadzieję że i nasza ekipa "młodych inżynierów" kiedyś trafi w mury tak prestiżowej uczelni.

data wpisu: 16 marca, 23 marca
Nadszedł czas na naukę programowania! Przez cykl kolejnych zajęć młodzi konstruktorzy uczą się programowania. Wiadomości z zakresu nauki programowania przekazał im prowadzący zajęcia inż Andrzej Stawowy zaznaczając, że przekazana wiedza niezbędna im będzie w najbliższym czasie do stworzenia prezentacji  na zakończenie projektu.


data wpisu 06 marca
Zajęcia z 6 marca poświęcone zostały działaniom na rzecz dzieci z Przedszkola nr 1 w Pcimiu. 7 marca zaplanowany został dla przedszkolaków pokaz robotów. Dzieci zaproszone zostały do Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu aby zobaczyć jak z maleńkich klocków z pomocą odpowiedniego programu komputerowego powstają i zostaja uruchamiane różnego typu roboty jak: krokodyl, dżwig czy mały chodzący robot. Prace przygotowane zostały dzień wcześniej przez młodych konstruktorów na zajęciach z "Młodego Inżyniera"


data wpisu 27 luty 2013 r.
Rajdówka została pomyślnie złożona. Ostatecznie zamontowany został czujnik koloru. Zadaniem czujnika było wykryć umieszczoną na podłodze czerwoną linię, która stanowiła metę dla każdej z przemieszczajacej sie okreslonym torem po rajdówek. Zadanie było w miarę proste. Samochód ruszał w wyznaczonym miejscu, przemierzał  trasę 5 m poczym zatrzymywał się na czerwonej linii, mierzył czas jaki upłynął od momentu startu w wyznaczonym miejscu do chwili zatrzymania się na mecie. Po uzyskaniu tych informacji zespoły potrafiły samodzielnie określić prędkośc z jaką rajdówka poruszała się od punktu startu do czerwonej linii czyli mety. Ważną informacją jest fakt, że rajdówka zespołu A posiadała najwolniejsze przełożenie, zespół B zbudował samochód z przełożeniem 1:1 a robot-auto zespołu C posiadał przełożenie najszybsze. Spowodowało to uzyskanie różnych prędkości: samochód zespołu  A - 6,5 cm/s, B- 30 cm/s,  C - 75 cm/s. Padły też pytania: jak można zwiększyć moc rajdówki? co się stanie gdy zamontowane zostana obok siebie dwa silniki na wspólnym wałku? co spowoduje zamiana zębatki miejscami? a co demontaż spoilera? Odpowiedzi na te pytania i inne uzyskać bedzie można już na kolejnych zajęciach kiedy będą przeprowadzane m.in  testy prędkości.

data wpisu 20 luty 2013 r.

I etap budowy rajdówki został rozpoczęty! data wpisu: 13 luty 2013 r.

Kolejne spotkanie poświęcone zostało budowie mechanizmom samochodowym jakimi są: skrzynia biegów (zespół B), napęd na stałej osi (zesół C), napęd z mechanizmem różnicowym (zespół A). Skonstruowane elementy posłużą do budowy rajdówki - na kolejnym spotkaniu. Prowadzący zajęcia trener warsztatów mgr inż Andrzej Stawowy omówił zasady działania i zastosowania skrzyni, napędu, przekładni a także na kilku przykładach przedstawił wady i zalety z zastosowania poszczególnych elementów w praktyce.
data wpisu: 06 luty 2013 r.
I nadszedł czas aby sprawdzić czy roboty spełniają założenia konstrukcyjne postawione na poprzednich zajęciach. Po ostatecznych poprawkach rozpoczęły się zawody robotów. Zawody rozegrały się w ringu - naprzeciw siebie stanęły: trzy roboty wykonane przez trzy zespoły (A,B,C) na jakie została podzielona młodzież. Zawody zakończyły się sukcesem dla drużyny C.
data wpisu: 02 luty 2013 r.
Trzecie zajęcia zostały przeznaczone na budowę robota sumo. Młodzi uczestnicy zajęć postawili pierwsze kroki w programowaniu i konstruowaniu. Postawiono cele i założenia konstrukcyjne jakie robot ma spełniać: powinien być stabilny, zwrotny, silny a przede wszystkim powinien posiadać odpowiednią moc do walki.
data wpisu: 21 stycznia 2013 r. i 28 stycznia 2013 r.

11 stycznia odbył się pokaz robotów i prelekcja dotycząca planowanych działań projektowych. Za zgodą Dyrektora Gimnazjum Publicznego nr 1 w Pcimiu mgr Waldemara Mosóra w zorganizowanym pokazie uczestniczyła młodzież gimnazjalna z terenu Pcimia. Celem pokazu było zrekrutowanie chętnej młodzieży do udziału w półrocznym projekcie "Młody Inżynier 2013". Działania finansowane są z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności a projekt administruje Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży.
Pokaz przeprowadził instruktor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pcimiu Pan mgr inż Andrzej Stawowy, który szczegółowo omówił tematykę zajęć i planowane założenia programowe, które przewidują warsztaty z robotyki podczas realizowanego projektu.

19 stycznia 2013 roku odbyły się pierwsze zajęcia, młodzi uczestnicy zapoznali się z zasobem nowoczesnych zestawów klocków jak i czekającymi ich zadaniami, do których będą dążyć przez kilkanaście pracochłonnych tygodni. Wszystko zależy już teraz od wyobrażni i chęci naszej młodzieży.
W działaniach bierze udział 12 uczniów z Gimnazjum Publicznego nr 1 w Pcimiu - partnera GOKiS Pcim w realizowanym projekcie.

28 stycznia
przeprowadzone zostały drugie zajcia zapoznawcze i organizacyjne - można było dowiedzieć się do czego służą i jakie mają zastosowanie poszczególne elementy klocków, czujniki i jak wygląda programowanie. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć dostępnej pod linkiem GALERIA MŁODY INŻYNIER 2013

data wpisu: 20 GRUDNIA 2012 r.   
Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Pcimiu rozpoczyna nabór do projektu "MŁODY INŻYNIER 2013". Projekt skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej z terenu Pcimia, którą zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami planowanych warsztatów, wyjazdów oraz całokształtem przebiegu realizowanego projektu w zakładce MŁODY INŻYNIER. Wszystkich zainteresowanych i chętnych do współpracy gimnazjalistów zachęcamy do zgłaszania się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Pcimiu od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16. Szczegółowych informacji można również uzyskać pod nr tel. 12/274 80 39

OKRES REALIZACJI 14 STYCZNIA - 14 LIPCA 2013
DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ. ZAMKNIĘCIE LISTY REKRUTACYJNEJ - 13 STYCZNIA 2013
LICZBA MIEJSC - 12

OPIS PLANOWANYCH DZIAŁAŃ
To innowacyjny projekt zajęć edukacyjnych dla młodzieży gimnazjalnej, polegajacy na konstruowaniu, programowaniu i ożywiania robotów. Warsztaty prowadzone raz w tygodniu w trybie 2-godzinnym w trzech podzespołach. W trakcie projektu ( w marcu ) planujemy wyjazd na Wydział Robotyki i Automatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie a pod koniec projektu uczestncy projektu przygotują pokaz z robotami na forum szkoły.

Warsztaty konstruowania i programowania robotów to świetna zabawa gwarantująca lepszy start w przyszłość! Przekonaj się!


 


Przejdź na górę strony

Kalendarz

Licznik odwiedzin

1294930

Informacje dodatkowe


 

TKD PCIM TAEKWONDO - ZAPRASZAMY
http://www.kliszczacy.pl/tresci/taekwondo.html


     WIDOWISKO WESELE KLISZCZACKIE ZAPRASZAMY !!!    160-lecie Orkiestry Dętej "Orzeł"


ORKIESTRA DĘTA ORZEŁ Z TRZEBUNI

Newsletter

Darmowe informacje na Twój e-mail
 

Promujemy:
Utwór promujący płytę "ZDUMIENIE" zespołu DOTYK ANIOŁA działającego przy Świetlicy Środowiskowej w Trzebuni filia Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pcimiu Początki trzebuńskiej orkiestry sięgają 1852 roku www.tkkf.pcim.pl Zespół wokalno-instrumentalny DOTYK ANIOŁA