Oficjalny Serwis Internetowy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pcimiu
Gmina Pcim
 

Koło Gospodyń Wiejskich z Trzebuni

Koło Gospodyń Wiejskich w Trzebuni powstało w 2008r. Od samego początku swej działalności bardzo aktywnie uczestniczymy w życiu naszej społeczności lokalnej.
Każda z gospodyń posiada swój specyficzny temperament, doświadczenie, pasje, aktywność życiową wrażliwość na drugiego człowieka, oraz zdolność twórczego działania. Jedna świetnie piecze ciasta inna gotuje, jeszcze inna robi pięknie na szydełku, haftuje, szyje lub robi kwiaty bibułkowe, pięknie opowiada lub śpiewa.
Koło zajmuje się zarówno rękodziełem artystycznym jak i potrawami typowymi dla regionu kliszczackiego. Robi również pyszne, lecznicze nalewki. Swoje zdolności prezentuje na terenie całego województwa małopolskiego, gdzie zdobywa nagrody i wyróżnienia. Na uwagę zasługuje:
Zajęcie III miejsce X Powiatowym Konkursie „Obrzędy, obyczaje i tradycje wigilijne Ziemi Myślenickiej” w roku 2012 ( artykuł w załączeniu )
zajęcie III miejsca w 2015 roku na Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich – Jabłonka 2015         ( artykuł w załączeniu )
v  Bardzo mocno zaangażowane jest również w kultywowanie tradycji czego dowodem jest cykl spotkań organizowanych w szkołach na terenie gminy Pcim jak np. coroczne kolędowanie w Szkole Podstawowej nr 3 w Trzebuni. Celem występów jest kultywowanie i zachowanie lokalnych tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Wspólne śpiewanie z Kantyczek. Oprócz wspólnego kolędowania dzieci uczestniczą w zajęciach warsztatowych „ Światy z oplatka” – prowadzonych przez KGW Trzebunia. Nie zabraknie również tradycyjnego poczęstunku, a więc można skosztować pajdy wiejskiego chleba ze smalcem, placka drożdżowego z kruszonką i wiejskiego kołacza z serem.
v   Organizacja pokazów w ościennych gminach pod nazwą „Spotkanie z tradycją” gdzie prezentują  krótki występ artystyczny przedstawiający „dawne pieczenie chleba”.
v   Członkinie koła były również bardzo mocno zaangażowane w powstanie książki „Kultura Ludowa Górali Kliszczackich” praca zbiorowa pod redakcja Katarzyny Ceklarz  i Justyny Masłowiec wyd.2015. Uczestniczyły w spotkaniach z przedstawicielami Muzeum Etnograficznego w Krakowie  które jest współautorem książki. Członkinie KGW udzielały wywiadów, gromadziły informacje i niezbędne eksponaty związane z tradycjami i historią naszego regionu, które zostały użyte w w/w publikacji.
v  Koło bierze również czynny udział w uroczystościach kościelnych, podczas ważniejszych obchodów świąt katolickich jak np. rokroczny udział w asyście Orkiestry Dętej Orzeł z Trzebuni w obchodach św. Matki Boskiej 15 sierpnia w Kalwarii Zebrzydowskiej – ODPUST KU CZCI WNIEBOWZIĘCIA NMP          ( zdjęcia w załączeniu )
v  Od kilku lat przygotowuje potrawy wigilijne oraz w dniu samej wigilii obsługuje organizowaną przez Wójta Gminy Pcim oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pcimiu wigilię dla osób starszych, samotnych oraz niepełnosprawnych. Jest bardzo duże wyzwanie ponieważ na wigilię tą przybywa zawsze ponad 200 osób.
v  Nie brakuje ich również na imprezach lokalnych Gminy Pcim, podczas festynów rodzinnych, na imprezach szkolnych, nie wspominając o najważniejszych takich jak nasze regionalne Święto Kliszczaka, dożynki gminne lub powiatowe czy udział w powiatowych przeglądach potraw regionalnych na wigilijnym stole przy choince lub przy wielkanocnym stole organizowanych w Myślenicach. KGW czynnie reprezentowało Gminę Pcim w ostatnich czterech latach ( w roku 2012 -2015 )
 

POWIATOWY PRZEGLĄD KGW "PRZY WIELKANOCNYM STOLE" KGW Trzebunia -22 marzec 2015

Galeria zdjęć: http://www.kliszczacy.pl/aktualnosc/486.html

Rodzinne Kolędowanie styczeń 2015
Galeria zdjęć:http://kliszczacy.pl/aktualnosc/459.html


Udział w Dożynkach Stróża 2014

OSTATKI Z KULTURĄ I TRADYCJĄ 22.02.2014

Udział w Dożynkach Gminnych 2013
Relacja filmowa z Dożynek Gminnych 2013: https://www.youtube.com/watch?v=kwX5HVvVI-Q

Udział w Kliszczaku 2013


 

Powiązane aktualności


Przejdź na górę strony
 

Promujemy:
Utwór promujący płytę "ZDUMIENIE" zespołu DOTYK ANIOŁA działającego przy Świetlicy Środowiskowej w Trzebuni filia Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pcimiu Początki trzebuńskiej orkiestry sięgają 1852 roku www.tkkf.pcim.pl Zespół wokalno-instrumentalny DOTYK ANIOŁA