Oficjalny Serwis Internetowy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pcimiu
Gmina Pcim
 

Dożynki Gminne

Dożynki to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Dożynki Gminne są imprezą cykliczną i mają charakter przechodni, organizowane są co roku w innej miejscowości gminy Pcim (Trzebunia, Stróża i Pcim).
Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radośći odpoczynek po ciężkiej pracy. W okazałych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych, kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw ale też wdzięczność za zbiory a przede wszystkim mozolna praca i codzienna troska mieszkańców wsi oraz ich głębokie przywiązanie do narodowej tradycji.


DOŻYNKI POWIATOWE 2016 (PCIM)

 Ogromny trud włożony w przygotowanie wieńca dożynkowego Koła Gospodyń Wiejskich z Trzebuni opłacił się, czego byliśmy świadkami podczas Dożynek Powiatowych z 28 sierpnia 2016 r. . Grupa wieńcowa wspaniale zaprezentowała gminę Pcim zajmując pierwsze miejsce. Serdecznie dziękujemy Wam za serce jakie włożyliście w przygotowania do tego święta, podobnie zresztą jak kołom gospodyń ze Stróży i Pcimia, jak i wszystkim wystawcom i występującym na scenie artystom z naszej gminy.
Galeria zdjęć na stronie:  http://kliszczacy.pl/aktualnosc/650.html
Na pełną relację z wydarzenia zapraszamy na stronę Powiatu Myślenickiego:  http://www.myslenicki.pl/pl/content/view/4147/45/

DOŻYNKI GMINNE 2015 (PCIM)

 2 sierpnia pomimo, że żniwa jeszcze trwały, to gmina Pcim zdecydowała się wcześniej pokazać swoje plony, zapraszając na wspólną dożynkową zabawę. Okazałe wieńce, warzywa, owoce i chleb, tradycyjne zostały pobłogosławione podczas dziękczynnej mszy świętej, a po oficjalnej części dożynek nadszedł czas, na występy gospodyń wiejskich, lokalnych artystów, oraz zespołów, które do późnych godzin wieczornych bawiły zebraną publiczność.
Galeria zdjęć na stronie: http://kliszczacy.pl/aktualnosc/523.html


DOŻYNKI GMINNE 2014 (STRÓŻA)
W niedzielę, 24 sierpnia, odbyły się „Dożynki Gminne u Kliszczaków” - radosne święto o pięknej, wielowiekowej tradycji, święto dziękczynienia Opatrzności i ludziom za zebrane plony.
Tegoroczne Święto Plonów rozpoczęło się mszą świętą dziękczynną w Kościele NMP Królowej Polski w Stróży, po której nastąpił uroczysty przemarsz barwnego korowodu dożynkowego na boisko sportowe przy Publicznym Gimnazjum.
Galeria zdjęć na stronie: http://www.gminapcim.pl/aktualnosc/653.html
Relacja filmowa: http://www.myslenice-itv.pl/kliszczackie-swieto-plonow-w-strozy-dozynki-gminy-pcim-2014/
Na zakończenie obchodów wójt gminy Pcim wraz z prowadzącymi imprezę: Justyną Urban „Ciotką z Pcimia” i Stanisławem Cichoniem „Kliszczakiem” zaprosili zgromadzoną publiczność do wspólnej zabawy przy utworach gwiazdy wieczoru Mateusza Mijala, który zaprezentował swoje największe hity tj. ”Winny”, „Coś na później”, „Niech się ludzie śmieją”, „Góraleczka”.
Relacja filmowa: http://www.myslenice-itv.pl/mateusz-mijal-gwiazda-dozynek-gminy-pcim-2014-w-strozy-fragmenty-koncertu/
DOŻYNKI GMINNE 2013 (TRZEBUNIA)

Sierpień kojarzy się sporej grupie, szczególnie młodych osób z wakacyjnym wypoczynkiem. Na wsi to jednak czas intensywnej pracy przy żniwach. Ich zwieńczeniem są tradycyjne dożynki. Tak jest również w gminie Pcim, w której mimo znacznego rozdrobnienia gospodarstw, rolnicy co roku starają się zebrać jak najokazalsze plony.
Galeria zdjęć na stronie: http://www.gminapcim.pl/aktualnosc/489.html
1. Relacja filmowa z Dożynek Gminnych 2013: https://www.youtube.com/watch?v=R3X8LwyPbUM
2. Relacja filmowa z Dożynek Gminnych 2013: http://www.myslenice-itv.pl/dozynki-gminne-w-trzebuni-gm-pcim/DOŻYNKI GMINNE 2012 (PCIM)
W niedzielę, 12 sierpnia odbyły się „Dożynki Gminne u Kliszczaków” w Pcimiu.
Tradycyjnie jak co roku Święto Plonów rozpoczęło się uroczystą mszą świętą dziękczynną, po której nastąpił przemarsz barwnego korowodu dożynkowego na czele z Orkiestrą Dętą „Orzeł” z Trzebuni.
Galeria zdjęć na stronie: http://www.gminapcim.pl/aktualnosc/313.html


DOŻYNKI GMINNE 2011 (STRÓŻA)
W niedzielę 14 sierpnia 2011 r. odbyły się Dożynki Gminne w Stróży. Święto Plonów rozpoczęło się mszą świętą na terenie boiska Sportowego LKS „WICHER”, celebrowaną przez ks. Wiesława Hajto po której odbył się koncert Orkiestry Dętej „Orzeł” z Trzebuni. Tradycyjnie jak co roku miały miejsce obrzędy dziękczynne za ukończenie żniw i prac polowych połączone z prezentacją wieńców dożynkowych z Trzebuni, Stróży i Pcimia, które wzięły również udział w późniejszym konkursie. Swoje płody rolne zaprezentowali Panie Mardaus Krystyna z Trzebunii, Muniak Salomea ze Stróży oraz Anna Leksander Pcimia.
W części artystycznej wystąpiła Orkiestra Dęta „Orzeł”, kabaret młodzieżowy z Pcimia, kabaret „TEATRU W STODOLE”, którego dyrektorem jest pani Dorota Ruśkowska, grupa wokalna młodzieży ze Stróży „SS”, oraz gwiazda wieczoru zespół „SIKLAWA”.
Galeria zdjęć na stronie: http://www.gminapcim.pl/aktualnosc/119.html

 


Przejdź na górę strony

Kalendarz

Licznik odwiedzin

1294942

Informacje dodatkowe


 

TKD PCIM TAEKWONDO - ZAPRASZAMY
http://www.kliszczacy.pl/tresci/taekwondo.html


     WIDOWISKO WESELE KLISZCZACKIE ZAPRASZAMY !!!    160-lecie Orkiestry Dętej "Orzeł"


ORKIESTRA DĘTA ORZEŁ Z TRZEBUNI

Newsletter

Darmowe informacje na Twój e-mail
 

Promujemy:
Utwór promujący płytę "ZDUMIENIE" zespołu DOTYK ANIOŁA działającego przy Świetlicy Środowiskowej w Trzebuni filia Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pcimiu Początki trzebuńskiej orkiestry sięgają 1852 roku www.tkkf.pcim.pl Zespół wokalno-instrumentalny DOTYK ANIOŁA